Suszarnia to urządzenie, które jest zaprojektowane z myślą o suszeniu drewna lub innych materiałów, które tego wymagają. Zasada jego działania jest bardzo prosta i opiera się na kooperacji komponentów i systemów podgrzewających powietrze oraz rozprowadzających je po wnętrzu obiektu.
Jak wykorzystać suszarnie w przemyśle drzewnym?
Prowadzenie tartaku wytwarzającego drewno budowlane lub opałowe wymaga posiadania własnej suszarni. Dzięki niej właściciel przedsiębiorstwa zyskuje możliwość:
- szybkiego przygotowania dużej partii drewna do sprzedaży,
- nadania drewnu odpowiednich parametrów wyjściowych,
- skrócenia czasu przygotowania drewna,
- usunięcia z drewna drobnoustrojów.
Samodzielne suszarnie drewna w przemyśle meblarskim pozwalają ograniczyć koszty i czas, a także pozwala nadać tworzywu odpowiednie parametry. Jest to szczególnie istotne w przypadku drewna meblarskiego, które musi być twarde i wolne od procesów rozkładu lub gnicia.
To samo dotyczy zresztą drewna kominkowego. Suszarnie w przemyśle drzewnym pozwalają na maksymalne obniżenie wilgotności produkowanego opału, dzięki czemu spala się on w sposób efektywny, czego zresztą oczekują nabywcy. Dobry opał to mniejsze ryzyko zanieczyszczenia kominka sadzą i smołą.
Suszanie drewna w przemyśle meblarskim – rola i znaczenie
Drewno meblarskie i budowlane powinno być dość suche. Najlepiej, jeśli jego wilgotność oscyluje w granicach 8 – 20 procent. Oczywiście należy pamiętać, że wartość ta będzie nieco inna dla drewna o ściśle określonym przeznaczeniu. Precyzyjne ustawienie wilgotności wyjściowej jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy do dyspozycji nowoczesne modele. Tylko automatycznie sterowane suszarnie drewna w przemyśle meblarskim mają rację bytu. Są one wyposażone w szereg czujników, dzięki którym można na bieżąco badać wilgotność, a także dostosowywać temperaturę do rodzaju i grubości drewna. Dzięki temu:
- drewno uzyskuje tę samą wilgotność na całej swej objętości,
- czas suszenia jest skrócony do minimum.
Warto jednocześnie zauważyć, że firmy decydujące się na to, by wykorzystać suszarnie do produkcji opakowań drewnianych, np. palet, mogą wnioskować o przyznanie certyfikatu IPPC, który umożliwia handel tak przygotowanym produktem zgodnym zg. z obowiązującymi normami ISPM15/IPPC.
Z czego składają się suszarnie?
Nowoczesne suszarnie drewna składają się z szeregu komponentów, które współpracując ze sobą, zapewniają optymalne warunki suszenia. W skład standardowego wyposażenia suszarni wchodzą:
- wentylatory, których zadaniem jest wygenerowanie przepływu powietrza owiewającego znajdujący się wewnątrz wkład,
- grzejniki bimetaliczne, które przetwarzają energię elektryczną w ciepło i zapewniają właściwą temperaturę wewnątrz urządzenia,
- kominki wentylacyjne – służą do odprowadzenia wilgoci, a ich wydajność jest sterowana za pomocą wbudowanych siłowników elektrycznych,
- brama podnośno-przesuwna – jest to element, z pomocą którego można szybko wypełnić suszarnię wkładem; bramy zapewniają szczelne połączenie z obudową, dzięki czemu suszarnia nie generuje niepotrzebnych strat ciepła.
W skład suszarni wchodzą również elementy elektroniczne, w tym szafy sterownicze i czujniki pomiarowe. Ich zadaniem jest zbieranie informacji o procesie suszenia (wilgotności wkładu, temperaturze), a także sterowanie grzejnikami oraz wentylatorami. Niektóre suszarnie wyposażone są w termometry, które badają temperaturę wewnątrz rdzenia drewna (dla obróbki fitosanitarnej ISPM15/IPPC).
Nowoczesne suszarnie mogą być obsługiwane w sposób automatyczny lub półautomatyczny. W pierwszym z tych wariantów użytkownik może sterować pracą systemu zdalnie, to jest za pomocą sieci Internen.