Suszenie drewna jest bardzo ważną częścią przygotowania surowca do dalszej obróbki. Nieprawidłowo przeprowadzony proces może skutkować jego paczeniem, jak i utratą właściwości mechanicznych. Jak powinno wyglądać suszenie drewna kominkowego?
Metody suszenia drewna kominkowego
Wiele osób decyduje się suszyć drewno kominkowe na wolnym powietrzu. Jest to procedura należąca do metod konwekcyjnego suszenia drewna. Opiera się na tym, iż cząsteczki gazu lub cieczy, będące w ruchu są nośnikami ciepła, gdyż przyjmują je od jego źródła. Przekazują energię cieplną osuszanemu surowcowi, po czym mieszają się, z wydalanymi cząsteczkami wilgoci odprowadzając ją na zewnątrz. Do technik suszenia konwekcyjnego możemy też zaliczyć suszenie w suszarniach powietrznych i spalinowych bez grzejnikowych, wykorzystanie przegrzanej pary wodnej albo osuszanie w cieczach.
Suszenie drewna kominkowego na wolnym powietrzu może okazać się nieco kłopotliwe. Materiały te należy odpowiednio zabezpieczyć przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, czy szkodnikami biologicznymi. Niezbędna jest więc znajomość sposobów prawidłowego przechowywania tego surowca. Należy też pamiętać, że susząc drewno na powietrzu, nie mamy możliwości regulacji jego wilgotności końcowej, ponadto musimy też stosować tak zwane kąpiele antyseptyczne, które chronią przed grzybami i zsinieniem. O wiele lepszym rozwiązaniem są specjalne suszarnie do drewna kominkowego.
Czym są suszarnie do drewna kominkowego?
Suszarnie do drewna kominkowego to specjalne konstrukcje gwarantujące bardzo dobrą cyrkulację powietrza i równomierny klimat suszenia. Komory te są w stanie skutecznie i sprawnie osuszyć nawet duże ładunki powyżej 80m3. Jak działają takie konstrukcje? Suszarnie wykorzystują dwa mechanizmy suszenia, a więc temperaturę oraz przepływ powietrza. W komorze zainstalowane są specjalne wentylatory o podwyższonym ciśnieniu oraz wydajność, zapewniające również cykliczną pracę rewersyjną. Niezwykle silny przepływ powietrza pozwala na skuteczne przeciskanie się między ciasno ułożonymi kawałkami drewna, gwarantuje też taką samą temperaturę we wszystkich strefach komory. Ponadto znacząco skraca czas suszenia materiałów. Medium grzewcze w suszarni stanowi gorąca woda, para wodna lub gorące powietrze dostarczone przez system grzewczy palnikowy GAS-HEAT wykorzystujący gaz jako medium grzewcze. Suszenie drewna kominkowego odbywa się w bardzo wysokich temperaturach, od +80C nawet do +120C
Ile trwa suszenie drewna w suszarni?
Czas trwania suszenia drewna kominkowego zależy od kilku czynników. Wpływa na niego przede wszystkim gatunek drewna, jego miękkość czy twardość oraz przekrój surowca. Nie bez znaczenia jest też wilgotność początkowa materiału, a więc to, czy jest to świeże, czy sezonowane drewno. Czas suszenia zależny jest też od pożądanej przez nas wilgotności końcowej po zakończeniu procesu suszenia, zazwyczaj jest to poniżej 20%. Procedura osuszania drewna kominkowego może trwać od 4 do 10 dni.
Suszarnia do drewna kominkowego to nowoczesna konstrukcja, która niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala na wygodne sterowanie komputerowe, jest ekonomiczna, a przy tym przyjazna dla ekosystemu.