Suszarnie wykonane z aluminium to urządzenia, które są wykorzystywane głównie do celów przemysłowych. Ich duża pojemność oraz szerokie zastosowanie sprawiają, że można ich używać do suszenia wielu różnych materiałów – w tym drewna, palet, desek, drewna kominkowego, materiałów budowlanych, karmy dla zwierząt I wielu innych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy taki sprzęt spełnia wszystkie zalecenia dot. bezpieczeństwa. W niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Jak działają suszarnie aluminiowe?
Suszarnie aluminiowe to urządzenia, które – jak sama nazwa wskazuje – są wykonane przede wszystkim z aluminium. Produkuje się z niego szkielet, konstrukcję nośną oraz specjalne kasety, które wypełnia się niepalną wełną mineralną. Wewnątrz suszarni znajduje się wiele różnych urządzeń, których zadaniem jest:
- wytwarzanie odpowiedniej ilości ciepła,
- kontrolowanie właściwego poziomu wilgotności,
- odpowiednie rozprowadzanie ciepła wewnątrz przestrzeni załadowczej.
W skład suszarni aluminiowej wchodzą m.in. nagrzewnice bimetaliczne, które wyłączają się automatycznie w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury, a także wentylatory, które – osadzone na specjalnych dźwigarach – rozprowadzają, cyrkulują ciepło w określony sposób. Mówiąc wprost, suszarnie aluminiowe pozwalają znacznie skrócić czas niezbędny do suszenia drewna lub innego materiału o określonej objętości.
Czy suszarnie aluminiowe są bezpieczne dla użytkownika i środowiska?
Z technicznego punktu widzenia suszarnie aluminiowe są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, a także dla otaczającego je środowiska. Dlaczego? Po pierwsze, wykonano je z aluminium, które jest odporne na działanie wysokich temperatur, zróżnicowanych warunków atmosferycznych, a także wysokiej wilgotności. Na tym jednak nie koniec. Konstrukcja suszarni nie emituje do otoczenia żadnych substancji szkodliwych. Wręcz przeciwnie – w toku suszenia uwalniania jest jedynie para wodna, która jest efektem wydalanie wody z suszonego materiału. Część wody wydalana jest w postaci pary przez kominki wentylacyjne, a część skrapla się i jest odprowadzona z posadzki na zewnątrz poprzez kanał kondensatu. Z kolei wentylatory, będące praktycznie jedynymi elementami aktywnymi (ruchomymi) w suszarni, nie emitują nadmiernego hałasu na zewnątrz obiektu.
Warto również dodać, że suszarnie są całkowicie zabezpieczone na skutek oddziaływania pożaru i wysokich temperatur. To samo dotyczy kieszeni, czyli aluminiowych kaset wypełnionych niepalną wełną mineralną. Nie bez znaczenia jest również to, że suszarnie wyposażone są w odpowiednie znaki ostrzegawcze, a także w drzwi inspekcyjne, które w razie potrzeby mogą służyć do ewakuacji.
Dlaczego suszarnia aluminiowa to dobry pomysł?
Suszarnia aluminiowa to urządzenie, które z punktu widzenia inwestora, jest bardzo opłacalną inwestycją. Dlaczego? Suszarnia zapewnia szybkie suszenie nawet większych gabarytowo elementów wykorzystując do tego celu zoptymalizowaną ilość energii. Jest to również urządzenie, które nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla użytkownika. Mało tego, nie stwarza ono również zagrożenia dla środowiska. Poza tym można w nim suszyć wszystko, od wspomnianego wcześniej drewna, aż po zioła i inne produkty.
Trzeba też przyznać, że suszarnia aluminiowa to rozwiązanie zapewniające równomierne osuszenie wkładu niezależnie od jego:
- objętości,
- gęstości,
- rozmiaru,
- rodzaju.
Nowoczesne suszarnie mogą również wytwarzać odwrotny ciąg powietrza na skutek rewersji pracy wentylatorów, dzięki cyklicznej zmianie kierunku nadmuch materiał jest suszony równomiernie. Co więcej, dzięki zaawansowanym systemom sterowania można proces ten kontrolować automatycznie, wykorzystując do tego celu szereg sond, czujników pomiarowych oraz przetworników. Nowoczesne technologie implementowane w suszarniach pozwalają na ciągłe monitorowanie procesu osuszania wkładu, co wiąże się z realnymi oszczędnościami oraz wygodą oraz minimalną obsługą.
Reasumując, suszarnia aluminiowa to nie tylko funkcjonalne, ale też bezpieczne rozwiązanie, które nie stanowi niebezpieczeństwa dla użytkownika oraz osób postronnych.