Skuteczność działania suszarni zależy w głównej mierze od prawidłowo dobranego systemu wentylacji. To dzięki nim zachodzi we wnętrzu cyrkulacja powietrza. Jak zatem skonstruowane są wentylatory suszarnicze?
Wentylatory suszarnicze – budowa i zasada działania
Dobrze zaprojektowany wentylator suszarniczy to komponent, dzięki któremu suszenie wkładu przebiega znacznie szybciej. Zwykle pracuje on w temperaturze 100 stopni, ale w przypadku wzmocnionych urządzeń (odpowiednia konstrukcja łopatek, łożysk) działa on poprawnie również zakresie 120 – 130 stopni Celsjusza. W skład wentylatora wchodzi:
- obudowa, która najczęściej jest wykonana z aluminium i jest odpowiedzialna za kierowanie nawiewu w określonym kierunku,
- wirnika aluminiowego rewersyjnego, zbudowanego z piasty i łopatek o ściśle określonym kształcie,
- silnika elektrycznego.
Wentylatory suszarnicze są zaprojektowane tak, aby działać nawet w najtrudniejszych warunkach. Sprawdzają się one nawet w warunkach silnego zawilgocenia, którego poziom dochodzi do 100 procent. Dzięki nim ciepłe powietrze dociera do każdego miejsca komory, zapewniając szybkie wysuszenie wkładu na całej jego objętości.
Wentylatory suszarnicze – zastosowanie
Wentylatory suszarnicze wykorzystuje się w różnych rodzajach suszarni – niezależnie od ich przeznaczenia. Komponenty te świetnie sprawdzają się w suszarniach do drewna, palet, gipsu, a nawet cegieł. Na tym jednak nie koniec, gdyż wentylatory do suszarni odgrywają również istotną rolę w urządzeniach odpowiedzialnych za przygotowanie karmy i wyrobów spożywczych, takich jak zioła i grzyby. Wreszcie, wentylator suszarniczy może być też używany w szeroko pojętym rolnictwie, to jest do suszenia płodów rolnych.
Szerokie zastosowanie wentylatorów suszarniczych wynika również z ich charakterystyki pracy. Są to komponenty, które wyróżniają się przede wszystkim:
- solidnym wykonaniem,
- wysoką efektywnością w tłoczeniu powietrza,
- bezawaryjnością (nawet w trudnych warunkach pracy),
- obudową, która generuje minimalne hałasy podczas pracy.
Wentylatory do suszarni – dostępna oferta
Nowoczesne wentylatory do suszarni są dostępne w różnych wariantach. Poszczególne modele różnią się między sobą prędkością, wydajnością i rzecz jasna mocą. Największą popularnością cieszą się WOR-y, czyli urządzenia wykonane w całości z aluminium. Mogą one pracować w temperaturze do 100 stopni Celsjusza. Układ zasilany jest z trzech faz, a jego prędkość maksymalna to 1400 obrotów na minutę. Istnieje możliwość podłączenia do urządzenia falownika, który ułatwi sterowanie pracą układu.
Co ma wpływ na wybór wentylatora?
- Wielkość suszarni i jej kubatura.
- Liczba regałów, na których umieszcza się wkłady.
- Sposób rozmieszczenia regałów/suszonego materiału.
- Sposób pracy – cenione są zwłaszcza wentylatory rewersyjne, które mogą owiewać wsad z obu stron.
Warto też dobierać wentylatory pod kątem zastosowanych systemów sterowania oraz warunków pracy. Niektóre modele są zaprojektowane z myślą o środowiskach charakteryzujących się wysoką agresywnością chemiczną. Wentylatory powinny być zainstalowane w taki sposób, aby ich sumaryczna praca przynosiła konkretne efekty. Często rozmieszcza się je w taki sposób, aby istniała możliwość wykorzystania tylko niektórych z nich w sytuacji, gdy suszarnia nie jest całkowicie wypełniona wkładem.
Reasumując, wentylator suszarniczy to element kluczowy z punktu widzenia całościowej pracy suszarni. Dzięki niemu zachodzi prawidłowa cyrkulacja powietrza wewnątrz niej, a znajdujący się wewnątrz wkład jest równomiernie i możliwie jak najszybciej osuszany.