Funkcjonalność suszarni zależy przede wszystkim od jej wyposażenia. Tylko właściwie dobrane komponenty – współpracując ze sobą – umożliwiają uzyskanie optymalnych warunków suszenia. Jak zatem skompletować w pełni działającą suszarnię? Jakie urządzenia powinny wejść w jej skład?
Wyposażenie suszarni od „zera” czy z indywidualnym doborem wyposażenia?
Inwestor, który marzy o sprawnie działającej suszarni, ma do wyboru dwa rozwiązania: skorzystanie z gotowego modelu lub też zaadoptowanie pomieszczenia i wyposażenia go od podstaw. Które z nich będzie bardziej opłacalne? Dużo zależy tu od możliwości, ale i realnych potrzeb inwestora. Przed podjęciem wyżej wymienionej decyzji, warto zastanowić się nad:
- zakresem i rodzajem suszonego asortymentu,
- zapotrzebowaniem,
- dostępnymi finansami,
- dostępnym czasem, możliwościami i infrastrukturą.
Niezależnie od tego, co wybierzemy, gotowa suszarnia będzie droższym rozwiązaniem, ale w zamian otrzymujemy sprawdzony sprzęt, który stanowi funkcjonalną całość. Wybór adaptacji lub budowa własnej konstrukcji komory oraz jej wyposażenie jest alternatywnym, trochę tańszym rozwiązaniem, jednak dobór odpowiednich elementów wyposażenia należy powierzyć fachowcom, warto również wcześniej skonsultować wymiary obiektu, ma to bardzo istotne znaczenie dla odpowiedniego dobrania komponentów wyposażenie oraz jego finalnej cenie.
Wyposażenie suszarni – o czym trzeba pamiętać?
Wracając do kwestii skompletowania wyposażenia suszarni, postanowiliśmy wymienić urządzenia, które – naszym zdaniem – powinny obowiązkowo wejść w skład sprawdzonego i niezawodnego komponentu. Naturalnie poniższą listę można dodatkowo rozszerzyć, ale uważamy, że sprzęt przedstawiony poniżej to absolutne „must have”.
- Wentylatory – urządzenia przeznaczone do suszarni powinny być wykonane z aluminium, a zarazem wyróżniać się dużą odpornością na wilgoć, wysoką temperaturę i zapylenie oraz umożliwiać pracę rewersyjną.
- Kominki systemu wentylacji – to wykonane z aluminium systemy poprawiające obieg powietrza wewnątrz suszarni. Najczęściej mają one postać instalacji ściennych lub dachowych.
- Dźwigary wentylatorów – umieszcza się je nad stropem pozornym, aby ich praca wymusiła ruch powietrza w optymalny sposób.
- System Delta – to alternatywa dla dźwigarów ze stropem pozornym.
- Instalacja natryskowa dla tarcicy.
- Nagrzewnice bimetaliczne (wodne lub parowe wymienniki ciepła)
- Alternatywą dla wodnego ogrzewania jest system grzewczy palnikowy GAS-HEAT na gaz propan-butan lub ziemny
- System sterowania
Zautomatyzowane czy ręczne systemy sterowania suszarni?
Co do zasady, wyposażenie suszarni składa się również z systemów sterowania, które zarządzają poszczególnymi komponentami i optymalizują ich pracę, dostosowując ich osiągi i możliwości do aktualnego stopnia wilgotności i temperatury. Wyróżniamy dwa rodzaje sterowania, które można zaimplementować w suszarniach. Są to:
- Automatyczny system sterowania VENTECH VT200 – jest to system odpowiedzialny za przebieg suszenia, przy czym jego pracę można zoptymalizować pod kątem rodzaju suszonego materiału. VENTECH VT200 może być obsługiwany zdalnie za pośrednictwem Sieci Internet. Posiada zainstalowane gotowe programy suszenia.
- System sterowania półautomatycznego, który polega na ustawieniu wszystkich parametrów pracy suszarni ręcznie. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza doświadczonym użytkownikom.
W skład suszarni mogą również wejść różnego rodzaju zawory, okablowanie, sondy pomiarowe, siłowniki, bramy skrzydłowe, bramy podnośno-przesuwne, drzwi inspekcyjne, konstrukcje stropu pozornego a także dodatkowe pomieszczenia o charakterze techniczno serwisowym, które mogą być pomocne w obsłudze technicznej kompletnego rozwiązania.