Suszarnie do palet – urządzenia przydatne w logistyce materiałowej

Drewno, z którego wytwarza się europalety, powinno mieć określone właściwości. Najczęściej jest to tworzywo o dużej twardości i lekkości, dzięki czemu wykonana z niego konstrukcja jest odporna na odkształcenia będące skutkiem oddziaływania dużych sił i obciążeń. Nie bez znaczenia jest też sposób przygotowania drewna, a konkretnie sposób jego suszenia.

Dlaczego suszarnie do palet są potrzebne?

Europalety to konstrukcje, które, aby zostać dopuszczonymi do transportu towarów, muszą posiadać określone certyfikaty. Jednym z nich jest znak IPPC, który poświadcza, że:

  • paleta została poddana obróbce termicznej,
  • wewnątrz palety nie rozwijają się drobnoustroje.

Dlaczego jest to tak ważne? Drewno, które nie zostało poddane obróbce termicznej, jest podatne na występowanie drobnoustrojów, których obecność może „skazić” ładunek. Dlatego w procesie wytwarzania palet wykorzystuje się suszarnie, które pomagają wyeliminować niepożądane mikroorganizmy i jednocześnie zabezpieczyć drewno przed ich dalszym rozwojem.

Na tym jednak nie koniec. Po przejściu palety przez suszarnię do palet urządzenie wystawia protokół do wydruku, który jest potwierdzeniem wykonania obróbki fitosanitarnej. Jeśli firma posiada taką suszarnię, może wystąpić do ITD (Instytut Technologii Drewna) o wydanie certyfikatu, który dopuści ją do produkcji, znakowania i suszenia palet, a także do wytwarzania palet będących przedmiotem handlu międzynarodowego.

Dlaczego warto mieć suszarnię do palet?

Suszarnie do palet to urządzenia, na których zyskują wszyscy: producenci oraz firmy logistyczne. Dysponowanie własną suszarnią pozwala na:

  • samodzielne suszenie palet zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • świadczenia odpłatnych usług na rzecz firm zewnętrznych,
  • ograniczenie kosztów wytwarzania i przygotowania palet przez podmioty zewnętrzne.

Posiadana przez firmę logistyczną suszarnia usprawnia proces logistyczny, ogranicza koszty, a także przyspiesza wprowadzenie gotowych i przygotowanych palet na rynek.

Suszarnia do palet – jak to działa?

Suszarnie do palet to urządzenia, które wyposażone są w specjalne, ogrzewane komory. Dzięki temu znajdujące się wewnątrz drewno może być rozgrzewane do określonej temperatury, która gwarantuje wysuszenie palety i pozbycie się wszelkich mikroorganizmów oraz drobnoustrojów. Warto podkreślić, że proces ten nie jest jednorazowy. Większość palet wykorzystywanych w transporcie musi być okresowo dosuszana, aby wyeliminować wilgoć pojawiającą się w toku eksploatacji (np. na skutek przetrzymywania palety w zawilgoconym miejscu).

W skład suszarni wchodzą:

  • instalacja grzewcza,
  • komora suszenia,
  • instalacja wentylacji aktywnej cyrkulacyjnej (wentylatory),
  • układ wentylacji pasywnej (kanały odprowadzające wilgoć),
  • układ sterujący pracą suszarni,
  • zestaw czujników odpowiedzialnych za monitorowanie temperatury i wilgotności.

Reasumując, suszarnie do palet to sprawdzony sposób na przyspieszenie procesów logistycznych zachodzących w przedsiębiorstwie, a także szansa na rozszerzenie pakietu świadczonych usług i poprawę rentowności firmy.

Nowością są suszarnie do palet Ventech z systemem grzewczym palnikowym GAS-HEAT gdzie medium grzewczym jest gaz ziemny lub propan-butan. Suszarnie takie nie wymagają (jak w przypadku ogrzewania gorącą wodą) zakupu pieca wraz z osprzętem, czy budowy kotłowni oraz komina. Są bezpieczne, ekonomiczne, pozwalają na szybsze suszenie niż w tradycyjnych komorach, posiadają certyfikowane czujniki oraz możliwość zdalnego sterowania i nie wymagają konieczności zapewnienia dodatkowego personelu do obsługi ich pracy.